Kulturnat

Frederiksborg var fyldt med aktiviteter og oplevelser for både børn og voksne ved årets kulturnat i Hillerød 6. september. De første gæster kunne få en hestevognstur med bryggerheste fra Home of Carlsberg og for de yngste var der aktiviteter rundt omkring på museet under titlen Fantastiske Frederiksborg for børn. Museets medarbejdere gav et unikt indblik i deres arbejde bag kulisserne, som normalt ikke er synligt for offentligheden. Man kunne blandt andet opleve, hvordan museets lysekroner bliver støvet af, hvordan konservatorerne arbejder og få en snak med museumsdirektøren, samlings- og udstillingschefen og mange flere. I en lille ‘lytte-biograf’ blev der spillet uddrag af museets podcastserie PORTRÆT. Gæsterne kunne også møde urmager Rune Bakkendorff, der fortalte om sit arbejde med museets imponerende ure.

Fra kl. 19 fyldte tonerne fra Frederiksborg Kammerkor Slotskirkens rum under en smuk koncert. Samtidig kunne gæster nyde en øl i Christian 4.s gamle spisesal. Derefter blev Slotskirkens tre historiske orgler fremvist, hvilket gav en sjælden mulighed for at opleve deres magiske lyd.

Efter mørkets frembrud blev Frederiksborg oplyst på eventyrlig vis. Gæsterne kunne nyde de magiske lysekroner, der lyste i de mørke sale, og følge lanternealléen fra Staldgade til den indre slotsgård. Barokhaven strålede med levende lys, og Rabarbergaarden bød på både aftenåbent og takeaway i Fadeburet.

 

Kulturnatten på Frederiksborg blev en dag og aften, hvor gæster i alle aldre fik en unik oplevelse i slottets og barokhavens magiske rammer.

Video: Sådan inviterede vi ind! Hvordan pudser man en lysekrone fra 1700-tallet og dyrebart porcelæn fra Den Kongelige Porcelænsfabrik? Og hvem gør egentlig rent? Det gør oldfrue Nina Sieverts og rengøringsafdelingen på Frederiksborg, og det fortalte de om på Kulturnatten 2024, hvor alle museets medarbejdere havde taget arbejdshandskerne på.