Kontakt museet

Kontakt:Det Nationalhistoriske Museum
Frederiksborg Slot 10
3400 Hillerød
Telefontider:9.00 - 16.00 på hverdage
Tel:4826 0439
Telefax:4824 0966
E-mail:dnm@dnm.dk

Direktion og Administration

Mette Skougaard

Direktør

Email: ms@dnm.dk

Mette Carstensen

Chefsekretær

Tel: 4820 1432

Email: mc@dnm.dk

Bogholderi

Tel: 4820 1433

Email: bogholderi@dnm.dk

Forskning

Thomas Lyngby

Forskningschef og museumsinspektør

Tel: 4820 1434

Email: tl@dnm.dk

Stefan Pajung

Postdoc

Email: sp@dnm.dk

Dale John Kedwards

Postdoc

Email: dale@hi.is

Mihkel Mäesalu

Postdoc

Email: mihkel.maesalu@ut.ee

Katarzyna Anna Kapitan

Postdoc

Email: kak@dnm.dk

PR- marketing og kommunikation

Sara Juel Andersen

PR- og kommunikationsansvarlig

Tel: 4820 1435

Email: sja@dnm.dk

Samlinger

Charlotte Hvas Ginnerup

Registrator

Tel: 4820 1441

Email: chg@dnm.dk

Toke Howalt Nielsen

Chef for teknik, drift og sikring

Tel: 6023 1900

Email: tn@dnm.dk

Teknikere

Email: teknik@dnm.dk

Fotosalg

Tel: 4820 1444

Email: foto@dnm.dk

Ditte Arndt

Maleri

Email: maleri@dnm.dk

Chantal Gram

Grafik

Email: grafik@dnm.dk

Micha Peter Malmgren

Møbler

Email: moebel@dnm.dk

Tine Depenau Jacobsen

Tekstil

Email: tekstil@dnm.dk

Undervisning

Thomas Bigum Askgaard

Akademisk medarbejder

Tel: 4820 1443

Email: tbk@dnm.dk

Undervisning

Tel: 4820 1440

Email: studenter@dnm.dk

Historiedysten

Email: historiedysten@dnm.dk

Portræt NU!

Portræt NU!

Email: portraet@dnm.dk

Butik

Billetkassen

Tel: 4820 1447

Email: billetkassen@dnm.dk

Museumsbutikken

Tel: 4820 1454

Email: butik@dnm.dk

Årskort

Email: aarskort@dnm.dk

Ledige stillinger

Museumsinspektør

Nationalhistorisk Museum har haft til huse på Frederiksborg Slot siden 1878. Museet blev oprettet på initiativ af brygger J. C. Jacobsen, Carlsbergs grundlægger, og drives i dag som en selvstændig afdeling af Carlsbergfondet.

Mere om museet